English (Types of Aircraft; Torpedoes)
torpedo bomber [NATO]; TB [NATO]
French (Types d'aéronefs; Torpilles)
avion lance-torpilles [masculine noun]; avion torpilleur [masculine noun]; bombardier torpilleur [masculine noun, NATO]; TB [masculine noun, NATO]; TB