English (Internet and Telematics)
persistent Uniform Resource Locator [correct]; PURL [correct]; persistent URL [correct]; persistent Universal Resource Locator [correct]
French (Internet et télématique)
adresse PURL [correct, feminine noun]; PURL [correct, feminine noun]