English (Shooting (Sports))
unloaded firearm [correct]
OBS: Facilities/equipment.
French (Tir (Sports))
fusil déchargé [masculine noun]
OBS: Installations/matériel.
Spanish (Tiro (Deportes))
arma descargada [correct, feminine noun]