English (Surgery)
colpoplasty [correct]; vaginoplasty [correct]
DEF: A tissue-grafting operation on the vagina.
French (Chirurgie)
vaginoplastie [correct, feminine noun]; colpoplastie [correct, feminine noun, less frequent]; élytroplastie [feminine noun, less frequent]
DEF: Plastie du vagin au moyen d'une greffe.