English (Archaeology)
valkyrie [correct]
OBS: a handmaiden of Odin riding through the air to choose the heroes to be slain and brought to Valhalla.
French (Archéologie)
valkyrie [correct, feminine noun]; walkyrie [correct, feminine noun]