English (Track and Field)
10-km walker [correct]; 10-k walker [correct]; 10-km race walker [correct]; 10-k race walker [correct]; 10-km speed walker [correct]; 10-k speed walker [correct]
OBS: Women’s event.
French (Athlétisme)
marcheuse de 10-km [correct, feminine noun]; marcheuse rapide de 10-km [correct, feminine noun]; marcheuse sur 10 km [correct, feminine noun]; marcheuse rapide sur 10 km [correct, feminine noun]
OBS: Épreuve féminine.