English (Mineralogy)
fieldite [correct]
OBS: A zinciferous variety of tetrahedrite.
French (Minéralogie)
fieldite [correct]
OBS: Variété de panabase.
Spanish (Mineralogía)
fieldita [correct, feminine noun]