English (Pharmacology)
anodyne [correct, adjective]; acesodyne [correct, adjective]; antalgic [adjective]; antalgesic [adjective]
DEF: Relieving pain.
French (Pharmacologie)
antalgique [correct, adjective]; antalgésique [correct, adjective, rare]; anodin [correct, adjective, obsolete]
DEF: Qui calme la douleur.
Spanish (Farmacología)
anodino [adjective]; antálgico [adjective]; antalgésico [adjective]