English (Mineralogy)
asbestine [correct, adjective]
DEF: Of, pertaining to, or having the properties of, asbestos ...
French (Minéralogie)
asbestin [correct]
DEF: De l'asbeste, lui appartenant ou ayant ses caractéristiques.