English (Botany)
babul [correct]; babul acacia [correct]; babool acacia [correct]; Egyptian thorn [correct]
French (Botanique)
acacia d'Arabie [correct, feminine noun]; acacia d'Egypte [correct, feminine noun]
Spanish (Botánica)
acacia de Egipto [feminine noun]; babul [masculine noun]