English (Fencing)
bib [correct]; neck flap [correct]; neck guard [correct]
French (Escrime)
bavette [correct, feminine noun]
Spanish (Esgrima)
barbada [correct, feminine noun]; peto [correct, masculine noun]
OBS: Protección del cuello.