English (Botany)
cabbage [correct]
French (Botanique)
chou potager [correct, masculine noun]
Spanish (Botánica)
col [correct, feminine noun, Colombia, Spain, Mexico]; repollo [correct, masculine noun, Argentina, Chile, Panama, Venezuela]