English (Botany)
white heath [correct]; tree heath [correct]; brier [correct]; briar [correct]
French (Botanique)
bruyère [correct, feminine noun]; bruyère arborescente [correct, feminine noun]
Spanish (Botánica)
brezo blanco [masculine noun]; brezo macho [masculine noun]; brezo castellano [masculine noun]