English (Courts)
dispute [correct, verb]
OBS: A claim.
French (Tribunaux)
contester [correct]
OBS: Une créance.
Spanish (Tribunales)
disputar [correct]; impugnar [correct]
PHR: impugnar una sentencia, disputar un argumento.