English (Handball)
dive [correct, noun]
OBS: Technique/tactics.
French (Handball)
plongeon [masculine noun]
OBS: Technique/tactique.
Spanish (Balonmano)
tiro [correct, masculine noun]; tiro a la portería [correct, masculine noun]