English (Weapon Systems)
extended range [correct, NATO]; ER [correct, NATO]; XR [correct]
French (Systèmes d'armes)
portée prolongée [correct, feminine noun, NATO]; ER [correct, NATO]; portée accrue [correct, feminine noun]