English (Racquet Sports)
half-court
OBS: Facilities/equipment.
OBS: Table tennis term.
French (Sports de raquette)
demi-camp [masculine noun]; demi-table [feminine noun]
OBS: Termes de tennis de table.
OBS: Installations/matériel.