English (Paddle Sports)
disembark [correct]; get out [correct]; land [correct, verb]
OBS: Rules/refeering.
French (Sports de pagaie)
débarquer [correct]
OBS: Règlement/arbitrage.
Spanish (Deportes de remo)
desembarcar [correct]