English (Basketball)
offence [correct, Canada, Great Britain]; offense [correct, United States]; attack [correct, noun]
OBS: Technique/tactics.
French (Basket-ball)
attaque [correct, feminine noun]
OBS: Technique/tactique.
Spanish (Básquetbol)
ataque [correct, masculine noun]