English (Shooting (Sports))
aperture sight [correct]; peep sight [correct]; optical sight [correct]
French (Tir (Sports))
dioptre [masculine noun]
Spanish (Tiro (Deportes))
dioptra [correct, feminine noun]; dioptrio [correct, masculine noun]