English (Mathematics)
quadratic [correct, adjective]; quadric [correct, adjective]
DEF: Of the second degree.
French (Mathématiques)
quadrique [correct, adjective]; quadratique [correct, adjective]; du deuxième ordre [correct]; du second degré [correct]