English (Translation (General))
qualified [adjective]
French (Traduction (Généralités))
conditionnel [adjective]; mitigé [adjective]; avec réserves [adjective phrase]
Spanish (Traducción (Generalidades))
condicional [correct]; con salvedades [correct]
OBS: Antónimo de "absolute".