English (Botany)
Boston-weed; common rattle; mormon-weed; cockscomb rattle-weed; rattle-box; rattle-seed; yellow rattle
French (Botanique)
rhinanthe crête-de-coq [masculine noun]; rhinanthe mineure [masculine noun]; rhinanthe petit [masculine noun]; rhinanthe à petites fleurs [masculine noun]; claquette [feminine noun]; cocrête [feminine noun]; cocrète [feminine noun]; graines de Boston [feminine noun]; sonnette [feminine noun]; tartarie [feminine noun]; bourse [feminine noun]; cociste [masculine noun]; cocriste [masculine noun]; crête-de-coq [feminine noun]; croquette [feminine noun]