English (Music)
rock singer [correct]; rocker [correct]
DEF: A person who performs rock music ...
French (Musique)
rockeur [correct, masculine noun]; rockeuse [correct, feminine noun]; rocker [correct, masculine and feminine noun]; chanteur de rock [correct, masculine noun]; chanteuse de rock [correct, feminine noun]; chanteur rock [correct, masculine noun]; chanteuse rock [correct, feminine noun]
DEF: Personne qui chante ou joue du rock.