English (Shooting (Sports))
throw [correct]; throwing
OBS: Technique/tactics.
French (Tir (Sports))
lancement [masculine noun]
OBS: Technique/tactique.
Spanish (Tiro (Deportes))
lanzamiento [correct, masculine noun]