English (Track and Field)
turn [correct, noun]
OBS: Technique/tactics - throwing events.
French (Athlétisme)
tour [correct, masculine noun]
OBS: Technique/tactique - lancers.
Spanish (Atletismo)
turno [correct, masculine noun]