English (Paddle Sports)
upstream [correct, noun]
OBS: Rules/refereeing.
French (Sports de pagaie)
amont [masculine noun]
OBS: Règlements/arbitrage.
Spanish (Deportes de remo)
río arriba [correct, masculine noun]