English (Remuneration (Personnel Management))
wage-earners [correct, plural]; wage-earning employees [correct, plural]; wage-earning class [correct]
French (Rémunération (Gestion du personnel))
salariat [correct, masculine noun]
DEF: Ensemble des travailleurs salariés.