English (Animal Biology)
egg yolk [correct]; yolk [correct]; vitellus [correct]
French (Biologie animale)
jaune d'œuf [correct, masculine noun]; vitellus [correct, masculine noun]
Spanish (Biología animal)
vitelo [correct, masculine noun]; yema [feminine noun]; yema de huevo [feminine noun]