English (Track and Field)
5000 m [correct]; 5, 000 m [correct]; 5000 m race [correct]
OBS: Track events.
French (Athlétisme)
5000 m [correct, masculine noun]; 5 000 m [correct, masculine noun]
OBS: Courses et marche - épreuves.
OBS: Le 5 000 m.
Spanish (Atletismo)
5000 m [correct, masculine noun]; 5000 m llanos [correct, masculine noun]