English (Chemical Elements and Compounds)
5-[[4-chloro-6-(ethylphenylamino)-1, 3, 5-triazin-2-yl] amino]-3-[2-[5-[(2, 3-dibromo-1-oxopropyl) amino]-2-sulfophenyl] diazenyl]-4-hydroxy-2, 7-naph thalenedisulfonic acid sodium salt(1 :?) [correct]
French (Éléments et composés chimiques)
acide 5{[4-chloro-6-(éthylphénylamino)-1,3,5-triazin-2-yl]amino}-3-(2-{5-[(2,3-di bromo-1-oxopropyl)amino]-2-sulfophényl}diazényl)-4-hydroxynaphtalène-2,7-di sulfonique, sel de sodium (1:?) [correct, masculine noun]