English (Track and Field)
1500 m [correct]; 1,500 m [correct]; 1500 m race [correct]
OBS: Track events.
French (Athlétisme)
1500 m [correct, masculine noun]; 1 500 m [correct, masculine noun]
OBS: Courses et marche - épreuves.
Spanish (Atletismo)
1500 m [correct, masculine noun]; 1500 m llanos [correct, masculine noun]