English (Swimming)
100 m backstroke [correct]
OBS: Swimming event (men/women).
French (Natation)
100 m dos [masculine noun]
OBS: Épreuve de natation (hommes/femmes).
Spanish (Natación)
100 m espalda [correct, feminine noun]