English (Chemistry)
acrylate [correct]
OBS: A salt or ester of acrid acid.
French (Chimie)
acrylate [correct, masculine noun]
Spanish (Química)
acrilato [correct, masculine noun]
DEF: Sal o éster del ácido acrílico.