English (Botany)
alkanet [correct]; dyer's alkanet
French (Botanique)
orcanète [correct, feminine noun]; buglosse des teinturiers [correct, feminine noun]
Spanish (Botánica)
orcaneta roja [feminine noun]; ancusa de tintes [feminine noun]