English (Construction Works (Railroads))
anchor pile
French (Ouvrages d'art (Voies ferrées))
pieu d'ancrage [masculine noun]
OBS: DTBE, vol. 1, p. 20; T-161-10, SPC-4602-1, 1-71, mars 1971.