English (Botany)
star anise tree
French (Botanique)
anis étoilé [masculine noun]; badiane [feminine noun]
Spanish (Botánica)
anís de China [masculine noun]; badián [masculine noun]; badiana [feminine noun]; anís estrellado [masculine noun]