English (Types of Ships and Boats)
anti-aircraft cruiser [correct]; antiaircraft cruiser [correct]
French (Types de bateaux)
croiseur antiaérien [correct, masculine noun]; CAA [correct, masculine noun]; croiseur anti-aérien [correct, masculine noun]; CAA [correct, masculine noun]; CAA