English (Types of Aircraft; Air Defence)
fighter-bomber, attack [correct, NATO]; FBA [correct, NATO]; tactical fighter-bomber [correct]
French (Types d'aéronefs; Défense aérienne)
chasseur-bombardier tactique [correct, masculine noun, NATO]; FBA [correct, masculine noun, NATO]