English (CBRNE Operations)
chemical attack [correct]; chemical-weapon attack [correct]; chemical agent attack
French (Opérations CBRNE)
attaque chimique [correct, feminine noun]; attaque par agent chimique [correct, feminine noun]; agression chimique [feminine noun]