English (Crustaceans)
bay barnacle [correct, noun]; little ivory barnacle [correct, noun]; acorn barnacle [correct, noun]
OBS: A crustacean of the family Balanidae.
French (Crustacés)
balane bernache [correct, feminine noun]; petite balane ivoire [correct, feminine noun]; balane imprévue [correct, feminine noun]
OBS: Crustacé de la famille des Balanidae.