English (Basketball)
ball out-of-bounds [correct]
French (Basket-ball)
ballon hors-jeu [correct, masculine noun]
Spanish (Básquetbol)
pelota fuera de banda [correct, feminine noun]; balón fuera de banda [correct, masculine noun]