English (Dishes)
bread and butter plate [correct]; bread/butter plate [correct]; B & B plate; B and B plate
French (Vaisselle)
assiette à pain [correct, feminine noun]; assiette à pain et à beurre [correct, feminine noun]; assiette à pain/beurre [correct, feminine noun]; assiette pain beurre [feminine noun]; assiette à beurre et à pain [feminine noun]