English (Finance)
cartelization [correct]; cartellization [correct]; cartelisation
DEF: Organization into cartels
French (Finances)
cartellisation [correct, feminine noun]; formation de cartels [feminine noun]; constitution d'ententes [feminine noun]
DEF: Action en vue de grouper les entreprises en cartel