English (Demography)
fictitious cohort
French (Démographie)
génération hypothétique [feminine noun]; génération fictive [feminine noun]; cohorte hypothétique [feminine noun]; cohorte fictive [feminine noun]
Spanish (Demografía)
generación ficticia [feminine noun]