English (Dactyloscopy)
dactyloscopic [correct]
DEF: Of or relating to dactyloscopy.
French (Dactyloscopie)
dactyloscopique [correct]
DEF: De la dactyloscopie.
Spanish (Dactiloscopia)
dactiloscópico [correct]
DEF: Relativo a la dactiloscopia.