English (Dams and Causeways)
dome dam [correct]; cupola dam [correct]; double curvature arch dam [correct]; dome-shaped dam
French (Barrages et chaussées)
barrage à coupole [correct, masculine noun]; barrage en coupole [correct, masculine noun]; barrage-coupole [correct, masculine noun]; barrage coupole [correct, masculine noun]; barrage-voûte coupole [correct, masculine noun]; barrage voûte-coupole [correct, masculine noun]; barrage voûte à double courbure [correct, masculine noun]; barrage à dôme [correct, masculine noun]