English (Mathematics)
del [correct]; del operator [correct]; nabla [correct]; nabla operator [correct]
French (Mathématiques)
del [correct, masculine noun]; opérateur del [correct, masculine noun]; nabla [correct, masculine noun]; opérateur nabla [correct, masculine noun]