English (Skating)
fastened [correct, adjective]
OBS: Roller sports term.
French (Patinage)
attaché [adjective]
OBS: Sports de patins à roulettes.
Spanish (Patinaje)
sujeto [correct, adjective]
OBS: Deportes de patines sobre ruedas.