English (Shooting (Sports))
faulty firearm [correct]
OBS: Facilities/equipment.
French (Tir (Sports))
arme défectueuse [feminine noun]
OBS: Installations/matériel.
Spanish (Tiro (Deportes))
arma defectuosa [correct, feminine noun]